po co to zaznaczasz
Siddharta powstała w 1995 roku, kiedy czterej przyjaciele - Tomi Meglič (wokal prowadzący, gitara), Primož Benko (gitara prowadząca, wokal wspierający), Boštjan Meglič (perkusja) i Primož Majerič (gitara basowa) postanowili zacząć grać razem pod nazwą przyjętą z tytułu znanej książki Hermanna Hesse. Szybko wypracowali swoje własne brzmienie, zależało im bowiem na tym, aby nieco różniło się od ogólnie przyjętych standardów. Tak narodził się pomysł na wzbogacenie tworzonej przez nich muzyki o saksofon i keyboard. Do zespołu dołączyli Cene Resnik (saksofon, flet, keyboard) i Tomaž Okroglič-Rous (keyboard). Wspólnymi siłami udało im się stworzyć charakterystyczne i rozpoznawalne brzmienie. Przed wydaniem debiutanckiego albumu Siddharta pojawiała się w projekcie RTV Slovenia i na składance Tivolski Pomp, stworzoną przez Studio Tivoli.
Pierwszy album zespołu, wydany w '99 ID, uzyskał status platynowej płyty - sprzedano ponad 13000 kopii. Ze względu na nieporozumienia z pierwszą wytwórnią, zespół zmienił wydawcę i kierownictwo we wrześniu 1999. Siddharta podpisała kontrakt z wytwórnią Multimedia Records, związaną z Universal Music Group, która wznowiła wydanie albumu ID z bonusem - pierwszym dziełem zespołu - utworem Stipe.
W 2001 roku zespół wydał swój drugi album, który nosił tytuł "Nord". Po trzech tygodniach od premiery sprzedano 5000 egzemplarzy, a po trzech miesiącach liczba ta wynosiła już ponad 13000. Do czerwa 2002 album osiągnął status podwójnej platyny (ponad 20000 sprzedanych kopii). Niedługo po zakończeniu trasy koncertowej promującej drugi album zespołu, muzycy wydali album z remiksami - Silikon Delta. Był on raczej pobocznym projektem aniżeli oficjalnym wydawnictwem. Po tym jak pod koniec 2002 roku Primož Majerič postanowił opuścić zespół, do składu dołączył Jani Hace.
13 sierpnia 2003 Siddharta wydała swój trzeci album "Rh -". W pierwszym tygodniu po premierze zespół miał już na koncie ponad 10000 sprzedanych kopii.
Miesiąc po wydaniu trzeciego studyjnego albumu Rh-, Siddharta rozpoczęła „Rh- tour” koncertem, który wprawił wszystkich w zdumienie. Wsparty przez Orkiestrę Symfoniczną RTV Słowenia i 70 tancerzy, zespół wystąpił dla 30.000 ludzi oraz kilku tysięcy, którzy nie byli w stanie dostać się na stadion ze względu na wyprzedane wcześniej bilety. Było to niespotykane wcześniej w Słowenii wydarzenie, które wzbudziło ogromne zainteresowanie mediów.
Angielska wersja Rh-, która była już wydana w 2003 roku jako „Bloodbag Limited Edition”, powróciła wiosną 2005 (tym razem jako podwójny digipak). Zmieniono teksty utworów i zatrudniono trenera wokalnego aby wydobyć wszystko, co Siddharta mogła zaoferować światowej publiczności.
Album wydany został w Austrii, Szwajcarii, Polsce, Chorwacji i Słowenii w dwóch wersjach: normalnej angielskiej oraz specjalnej z dodaną płytą DVD. Zawierała ona teledyski: Rave, Insane i zadziwiający My Dice, filmy „making-of”, nagrania z koncertu na stadionie, zdjęcia zespołu i ekskluzywny wywiad, w którym grupa przedstawia własny punkt widzenia na swoją muzykę w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, scenę muzyczną w Słowenii, inspiracje, oddanych fanów, dotychczasowe albumy i plany na przyszłość. Część czasu zespół poświęcił na omówienie procesu tworzenia i tego, jak może się on zmienić na następnym albumie. Określił to jako powrót do korzeni. Obie okładki zaprojektował wielokrotnie nagrodzony Sašo Dornik. Dla specjalnej edycji zdecydowano się użyć innej koncepcji niż dla zwykłego wydania albumu. Było ono szczególne, więc otrzymało odmienną okładkę. Pochodzące z całego świata opinie o albumie były bez wyjątku dobre. Latem 2005 roku zespół wyruszył w pierwszą zagraniczną trasę po klubach w Niemczech. Liczba fanów wzrastała z każdym występem, a zadowolenie zespołu osiągnęło szczyt podczas koncertu w berlińskim klubie pełnym fanów. Siddharta nigdy nie zapomniała o swoich słoweńskich fanach i postanowiła wystąpić na dużych narodowych festiwalach: Rock Otočec i Piše se leto 2005. Można powiedzieć, że była to dla zespołu podróż w przeszłość dla upamiętnienia swoich pierwszych występów na nich lub po prostu chęć przekazania fanom tego, czego potrzebują – czystej energii Siddharty. Fani odwdzięczyli się głosując na zespół, który zdobył czwartego już Viktora za popularność. W 2005 roku grupa pierwszy raz zaprezentowała się międzynarodowej publiczności w Serbii, na festiwalu Exit w Nowym Sadzie. Sukces roku 2005 został uwieńczony w listopadzie otrzymaniem przez Siddhartę w Lizbonie pierwszego międzynarodowego uznania za swoją twórczość: swojej pierwszej nagrody MTV European Music Award (EMA) w kategorii Best Act.
Pod koniec 2005 roku zespół zaszył się w studiu i pświęcił pracy nad nowym albumem. Prawie trzy lata po wydaniu ostatniego krążka, w sklepach pojawił się album Patrolea. Po długiej i pełnej niespodzianek trasie koncertowej promującej czwarty album zespołu, band ponownie wszedł do studia.
Po długich trzech latach wydali album zatytułowany SAGA. Zespół przedstawił swoje nowe dzieło fanom podczas ekskluzywnego koncertu w sali Kina Šiška.
Offline